Zespół Szkół
Centrum Kształcenia Rolniczego
im. Władysława Stanisława Reymonta

Przystanek Auschwitz – Birkenau. Bardzo trudna lekcja historii.

  • 27 kwietnia 2022
  • autor: agroradom

22 kwietnia 2021 roku uczniowie klas 3L4a, 3L4b, 3LTb, 2BT, 1LT, 1HT wraz z opiekunami udali się do Oświęcimia.  Celem wycieczki było zwiedzanie niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Miejsca Pamięci i Muzeum  Auschwitz – Birkenau, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Żydach, Polakach, Romach      i ludziach innych narodowości.

Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, które wraz z przewodnikami z Muzeum odbyli kilkugodzinny „spacer pamięci” po największym cmentarzu jaki pozostał  po zagładzie kilku narodów, dokonanym przez nazistowskie Niemcy (III Rzeszę) rządzone podczas II wojny światowej przez Adolfa Hitlera, nazywany także „fabryką śmierci”.

Pierwsza część dotyczyła zwiedzania głównych miejsc obozu w Auschwitz: brama wjazdowa           z napisem: Arbeit macht frei (Praca czyni wolnym), miejsce obozowej orkiestry, plac apelowy, szubienice dla więźniów – uciekinierów, Block 6 – wystawa jak wyglądało życie więźnia, „Ściana straceń”, celę ojca bł. Maksymiliana Kolbe, krematorium, miejsce stracenia Rudolfa Höss – założyciela i Komendanta obozu, baraki obozowe, gdzie przebywali więźniowie, pomieszczenia gdzie pozostały oprawki okulary, buty, kule i protezy, walizki, naczynia kuchenne, i przybory.

Następnie udaliśmy się do oddalonego o kilka kilometrów – drugiego Obozu Auschwitz II Birkenau – Brzezinka, do którego Niemcy przywozili i więzili później głównie jeńców radzieckich, ostatecznie jednak stał się obozem koncentracyjnym dla więźniów różnych narodowości i ośrodkiem zagłady Żydów w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Wchodząc na jego teren przekroczyliśmy wartownię SS tzw. „Bramę śmierci”, potem udaliśmy się na rampę kolejową, gdzie Niemcy dzielili – poprzez selekcję – więźniów na tych, którzy szli prosto na śmierć i na tych którzy nadawali się do pracy, widzieliśmy ruiny krematoriów, baraki drewniane i murowane; jeden z takich murowanych widzieliśmy także od środka. Poznaliśmy także warunki w jakich musieli żyć więźniowie, Byli narażeni na zimno, choroby, brud, głód i odór dobiegający  z sanitariatów oraz  niewygodę (w jednym baraku przebywało około 400 więźniów). Ludzie tam masowo umierali, a ciała palono w obozowych krematoriach. Jeden z baraków przeznaczony był dla dzieci od drugiego roku życia, których życie zostało tak wcześnie przerwane i zamienione w koszmar.

Przejście przez teren byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady było nie tylko cenną, choć bardzo trudną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem, formą kształtowania świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci.

Ten wyjazd  z pewnością pozostanie w naszej  pamięci …

Zdjęcia

 

Edyta Frankowicz

Urszula Galińska

Marzena Prorok

Skip to content