Sprawozdanie ze stażu uczniów technikum weterynarii w Danii

• 18 listopada 2022

14 uczniów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Radomiu z wraz z 6 uczniami Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych im. Leona Janty – Połczyńskiego w Tucholi, powrócili ze stażu z ośrodka Jordbrugets Uddannelsescenter Arhus  w Danii. Staż był jednym z wielu etapów realizowanego projektu nr 2020-1-PL01-KA102-078873 pt.: „Europejskie staże kluczem do sukcesu na rynku pracy””, który został opracowany przez konsorcjum dwóch wymienionych szkół, a wnioskodawcą projektu jest lider tego konsorcjum: Stowarzyszenie Edukacji Rolniczej i Leśnej EUROPEA Polska. Był to już drugi  wyjazd na staż realizowany w ramach konsorcjum szkół.

Udział w projekcie był doskonałą okazją do nawiązania międzyszkolnych znajomości, zintegrowania się młodzieży z tych szkół. Staż trwał od 01 sierpnia do 12 sierpnia 2022 r. Uczniowie podczas stażu doskonalili swoje umiejętności zawodowe.

Zdjęcia z zajęć praktycznych można obejrzeć w prezentacji z przebiegu stażu, w aktualnościach szkolnych, czy na stronie

Uczniowie, z różnych klas, zainteresowani problematyką hodowli zwierząt, utrzymaniem ich w komfortowych warunkach wykonywali ćwiczenia podczas których doskonalili i ćwiczyli praktycznie, takie jak:

– analiza zachowań zwierząt, obserwacja zachowań nietypowych dla poszczególnych gatunków, ustalanie ich przyczyn,

– obserwacja i analiza zachowań zwierząt w różnych sytuacjach stresowych,

– zabiegi chirurgiczne – zszywanie ran,

– udzielanie pozorowanej pomocy zwierzętom,

– analiza warunków bytowych zwierząt egzotycznych,

– analiza warunków i zasad pracy w laboratorium biologiczno-chemicznym,

– analiza uwarunkowań dobrostanu zwierząt w farmie drobiu,

– określanie anatomii i budowy organów wewnętrznych kury,

– określanie wskaźników niskiego i wysokiego dobrostanu zwierząt (fizjologicznych i behawioralnych),

– analiza zachowań zwierzą t w różnych strefach klimatycznych,

– opieka nad zwierzętami w mini zoo,

– analiza warunków dobrostanu zwierząt w pomieszczeniach ogrodu zoologicznego (temperatura, mikroklimat, wilgotność),

– analiza warunków dobrostany w oborach, chlewniach, stajniach, kurnikach,

– identyfikacja zachowań zwierząt w tropikalnym zoo,

– karmienie zwierząt, dobieranie składników pokarmowych dla różnych grup,

– rozpoznawanie schorzeń u bydła,

– rozpoznawanie schorzeń u trzody chlewnej,

– obserwacja i asystowanie przy wykonywaniu zabiegów zoohigienicznych u bydła (korekcja racic),

– obserwacja i asystowanie przy wykonywaniu zabiegów zoohigienicznych u koni (oczyszczanie kopyt).

W czasie wolnym uczniowie zwiedzili przepiękny ogród botaniczny oraz letnią rezydencja królów Danii w mieście Arhus. Zobaczyli także niezwykłą, najbardziej wysuniętą na północ w kraju miejscowość Skagen. Jest to miejsce o tyle ciekawe, że łączy się tu Morze Północne z Morzem Bałtyckim.

Stażyści mieli również okazję komunikacji w języku angielskim z instruktorami/nauczycielami ośrodka szkoleniowego Jordbrugets Uddannelsescenter Arhus.

Opiekę nad stażystami sprawowali Wiesława Gąsiorowska i Rafał Gąsiorowski ze Stowarzyszenia Edukacji Rolniczej i Leśnej EUROPEA Polska.

W ramach tego projektu, realizowanego przez Stowarzyszenie Edukacji Rolniczej i Leśnej EUROPEA Polska, odbyły się łącznie 4 staże uczniów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Radomiu oraz z Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi. Projekt realizowany jest w całości ze środków Unii Europejskiej.