Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-VET-000124695
Projekt jest realizowany przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu, ul. Uniwersytecka 6, 26-600 Radom, w ramach przyznanej AKREDYTACJI numer: 2020-1 PL01-KA120-VET-095630 na lata 2021-2027.
Projekt realizowany jest w okresie 01.06.2023 r. do 30.08.2024 r. i jest finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Celem projektu jest doskonalenie umiejętności i wiedzy uczniów w zawodach, w których się kształcą, a także zachęcenie ich do samodzielnego podejmowania działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług dla mieszkańców wsi. W Polsce, konieczna jest dalsza restrukturyzacja zatrudnienia ludzi mieszkających na wsi. W dalszym ciągu zbyt duży procent mieszkańców wsi jest zatrudniony bezpośrednio przy uprawie roli. Niezbędna jest rozbudowa sfery usług dla mieszkańców, nie tylko w obsłudze rolnictwa, ale i innych dziedzinach, socjalno-bytowych, komunalnych itp. Staż zawodowy odbyty za granicą gwarantuje zdobycie najlepszych doświadczeń. Pozwolą one na zaoferowanie na rynku nowoczesnych usług, mających szansę na powodzenie i skuteczną rywalizację z potencjalną konkurencją. Dzięki temu młodzież pochodząca ze wsi będzie mogła pozostać w swoim środowisku i z powodzeniem się realizować zawodowo. Uczniowie biorący udział w stażu pochodzą ze wsi i nigdy nie byli za granicą Polski. Pobyt w wysokorozwiniętym kraju rozszerzy im horyzonty i otworzy perspektywy lepszego rozwoju.
Główne cele tego projektu to:
W ramach podpisanej umowy na realizację tego projektu nastąpiły ograniczenia liczby wyjeżdzających stażystów i opiekunów. Pozyskane środki wystarczą na wyjazd łącznie 25 stażystów, którym towarzyszyć będzie łącznie po 1 opiekunie. Zaplanowane zostały wyjazdy łącznie dla dwóch, 12-sto i 13-sto osobowych grup stażystów. Każdej grupie towarzyszyć będzie jeden opiekun, z następujących kierunków kształcenia w:
Staże zawodowe trwać będą po 2 tygodnie, a ich realizacja będzie o zimą i wiosną 2024 roku.
Projekt skierowany jest do uczniów z klas II, III, IV, V kształcących się w zawodach:
W projekcie, z naszej szkoły, biorą udział 12-13 osobowe grupy uczniów (plus co najmniej dwie osoby na liście rezerwowej), którzy po zakończonym przygotowaniu, pojadą na staż zawodowy do Ośrodków Kształcenia i Doskonalenia Zawodowego.
Grupa | Planowany
termin |
Ośrodek | Kraj | Zawód | Termin składania zgłoszeń przez uczestników |
I | 25.02-08.03.2024 | DEULA Nienburg | Niemcy | technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej w ramach kwalifikacji BUD.23. Organizacja i prowadzenie robót związanych z budową obiektów inżynierii środowiska (1 grupa) | 22.12.2023 |
II | 21.04.-03.05.2024 | DEULA Nienburg | Niemcy | technik architektury krajobrazu
OGR.03. Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobrazu, a także kwalifikacji OGR.04. Organizacja prac związanych z budową oraz konserwacją obiektów małej architektury krajobrazu (2 grupa) |
22.12.2023 |
UWAGA:
Planowany termin wyjazdu może ulec zmianie, jest uzależniony od możliwości instytucji partnerskiej!
Wyjazd każdej z grup poprzedzony będzie przeprowadzeniem przygotowania uczniów do odbycia stażu. Podczas stażu uczniowie będą przebywać w zagranicznym ośrodku szkolenia zawodowego. Stażyści poznają nowoczesne technologie i metody pracy, różne urządzenia techniczne, w tym wiele takich, których nie mieliby szans poznać w naszej szkole. W trakcie stażu poznają zasady działania tych urządzeń, ich obsługę i bezpieczną eksploatację. Poznają również innowacyjne technologie, jakie się pojawiają w ich zawodach. Poznanie nowoczesnych technologii, nowych trendów w poszczególnych zawodach, może spowodować wzrost atrakcyjności naszych absolwentów na lokalnym rynku pracy. Pobyt na zagranicznym stażu będzie dla nich okazją poznania nowoczesnych form tworzenia i prowadzenia swojej firmy.
Do współpracy w realizacji naszego projektu starannie dobraliśmy naszego zagranicznego partnera. Z tym partnerem już w przeszłości współpracowaliśmy, znamy jego duże możliwości edukacyjne i inne walory. Każdy staż zostanie poprzedzony wizytą wstępną u naszego partnera. W czasie tej wizyty uzgodnimy zakres planowanego stażu oraz plan jego realizacji. Zawsze staramy się wybrać tematykę istotną dla naszych przyszłych absolwentów. Ważne jest, aby doświadczenie i umiejętności opanowane w czasie zagranicznego stażu, mogli oni z powodzeniem wykorzystywać w swojej przyszłej pracy zawodowej. Głównym zadaniem szkół jest dbałość o wszechstronny rozwój uczniów. Przykładamy wszelkich starań, by zdobyli oni wiedzę ogólną, jak i zawodową na jak najwyższym poziomie. Robimy to zgodnie z aktualnym stanem nauki, według obowiązujących programów nauczania. Każdy zawód wiąże się ze zdobyciem szeregu umiejętności praktycznych, które warunkują późniejszą dobrą praktykę zawodową. Niestety, często tak bywa, że z powodu ograniczonych środków finansowych, jakimi dysponują szkoły, uczniowie nie zawsze mają kontakt z innowacyjnymi technologiami pojawiającymi się w ich zawodach. Z tego samego powodu szkoły nie dysponują najnowszymi maszynami, urządzeniami i narzędziami, jakie są wykorzystywane w kształconych u nas zawodach. Realizowanie staży zawodowych u partnerów zagranicznych pozwala w znacznie szerszym stopniu zorganizować ten niełatwy proces. Niemcy są krajem zamożnym i nowoczesnym. Ich placówki szkolenia zawodowego dysponują znacznie większymi funduszami, a przez to są lepiej wyposażone i dysponują dużo lepszymi pomocami dydaktycznymi i pracowniami zawodowymi. Można tam bez trudu pokazać nowe techniki produkcji, nowe technologie, nowoczesne środki produkcji. Mogliśmy się o tym niejednokrotnie przekonać podczas wielu wyjazdów w ubiegłych latach.
Zapraszamy zainteresowanych uczniów do składania wypełnionych komputerowo ankiet do opiekunów poszczególnych grup:
Załączniki do pobrania
– Ankieta rekrutacyjna – 1 plik
– Deklaracja udziału (3 druki – 1 plik)