I Ogólnopolski Konkurs Orki Jesiennej Szkół Rolniczych

• 2 marca 2022
  • autor: admin

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu odbył się w dniu 12 października 2021 po raz pierwszy Ogólnopolski Konkurs Orki Jesiennej Szkół Rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To była wyjątkowa okazja, aby uczniowie ze szkół rolniczych, prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi sprawdzili się w najbardziej popularnej konkurencji rolniczej. Do rywalizacji w konkursie zgłoszonych było ponad 30 szkół. Naszą szkołę, ZSCKR w Radomiu, reprezentował Bartosz Stanisławek z klasy 3BTR. Był to znaczący sukces ucznia naszej szkoły, który zajął piąte miejsce w klasyfikacji łącznej, za uzyskane wyniki w teście i części praktycznej. Laureaci oprócz nagród rzeczowych, dyplomów potwierdzających sukces, otrzymali także podziękowanie za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.

W części praktycznej zawodnicy mieli do zaorania poletko o wymiarach 50 x 25 m. Orkę należało wykonać agregatem składającym się z ciągnika rolniczego marki New Holland T6.160 oraz pługa czteroskibowego marki Agro-Masz.

Sędziowie oceniali jakość wykonanej orki według dziesięciu kryteriów min:

• prostolinijność, głębokość i dokładność wyorania podwójnej bruzdy wstępnej,
  • ukształtowanie powierzchni i jakość składu,
  • zgodność granic orki z bocznymi granicami działki,
  • jakość pracy pługa,
  • szerokość niezaoranego pasa przed ostatnim przejściem pługa,
  • prostolinijność orki na całym polu,
  • wygląd zaoranej powierzchni, wykształcenie skiby i równomierność profilu pola,
  • przykrycie resztek roślinnych,
  • jakość końcowej bruzdy rozorywkowej,
  • równomierność zagłębiania i wyciągania pługa.

Nagrodą główną tegorocznych zmagań był pług zagonowy firmy Agro-Masz. Uczeń naszej szkoły przygotowywał się do konkursu pod opieką doświadczonego nauczyciela kształcenia zawodowego Pana Stanisława Galińskiego.

Zdjęcia – TUTAJ