Patriotyczne Śpiewanie

• 18 grudnia 2023

W tym roku inaczej, bo śpiewająco włączyliśmy się w obchody 105. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

28 listopada 2023 roku w naszej szkole odbył się po raz pierwszy koncert pt. „Patriotyczne Śpiewanie” wzbogacony  wykładem historycznym i recytacją wierszy. Patriotyczna pieśń, która kształtowała historyczną świadomość pokoleń Polaków, stała się główną bohaterką tej uroczystości, a my wszyscy jej uczestnikami.  Zachęcała do refleksji i zadumy nad dziejami naszej ziemi ojczystej, wyzwalała w nas szczęście i radość z odzyskanej wolności.  Ponadto, podczas tego spotkania, już tak oficjalnie, przyjęliśmy do naszej społeczności szkolnej Pierwszoklasistów. Prowadzący koncert uczniowie przedstawili  historię powstania popularnych pieśni w kontekście wydarzeń historycznych od 1795 roku po czasy komuny, a chór oraz wybrane klasy ubogaciły te treści piękną nutą z danego okresu. Rozpoczęliśmy uroczyście, od odśpiewania naszego pięknego hymnu – „Mazurka Dąbrowskiego”.W repertuarze znalazły się: Rota, Warszawianka 1831, Pierwsza Brygada, piosenki o ułanach  i piechocie. Nie zabrakło tych z czasów II wojny światowej: Modlitwa obozowa, Pałacyk Michla, czy Siekiera, motyka oraz komuny: Biały Krzyż, Żeby Polska była Polską. Na zakończenie nasz wspaniały duet odśpiewał Wolność te deum. Wielkim aplauzem zakończył się występ uczniów z klas I, którzy po ślubowaniu pięknie zaprezentowali swoje utwory. Widownia licznie zgromadzona  chętnie śpiewała z wykonawcami stare żołnierskie pieśni i piosenki. Uzupełnieniem  utworów muzycznych  była recytacja wierszy o tematyce patriotycznej dobranych  nastrojem do wspólnie przeżywanej uroczystości.  Nasi utalentowani artyści zachwycili wszystkich  i zostali nagrodzeni ogromnymi brawami.

W dzisiejszych czasach szczególnego znaczenia nabiera motto – myśl Oskara Kolberga: „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”. To zachęta                 dla młodego pokolenia, by mimo wszystko ideę wspólnego, patriotycznego śpiewania kontynuować. Tak jak przed laty, tak i dziś pieśni patriotyczne dźwigają z rezygnacji, dają radość, moc i nadzieję, dlatego powinniśmy je znać i śpiewać, zwłaszcza w tych trudnych czasach.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.