Młodzież naszej szkoły wraz z wychowawcami wybrała się do kina na film „Raport Pileckiego”

• 16 października 2023

29.09.2023 r. młodzież naszej szkoły wraz z wychowawcami wybrała się do kina na film „Raport Pileckiego” . Fabuła inspirowana jest wydarzeniami z życia Witolda Pileckiego – jednego z najważniejszych polskich bohaterów, współzałożycielu Tajnej Armii Polskiej, żołnierzu Armii Krajowej, więźniu i organizatorze ruchu oporu w KL Auschwitz.

Witold Pilecki na ochotnika poszedł do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie spędził prawie 3 lata, sporządzając między innymi raporty dotyczące niemieckich zbrodni oraz tworząc tajnego ruchu oporu. Po ucieczce z KL Auschwitz Witold Pilecki kontynuował działania w konspiracji, a także walczył w Powstaniu Warszawskim, po jego upadku dostał się do niewoli, z której wyzwolili go alianci.  Po oswobodzeniu dołączył do 2 Korpusu Polskiego, a jego dowódca generał Władysław Anders wysłał rotmistrza do Polski, by tu zorganizował siatkę wywiadowczą na rzecz rządu w Londynie.                    Komuniści aresztowali Witolda Pileckiego w maju 1947 roku, osadzili w więzieniu na Rakowieckiej i poddali brutalnemu śledztwu. Oskarżony o szpiegostwo został skazany przez komunistów na karę śmierci.

#SzkołaPamięta

Rotmistrza Witolda Pileckiego stracono 25 maja 1948 roku w warszawskim więzieniu przy Rakowieckiej – jego szczątków nie odnaleziono do dziś.