Sprawozdanie TW 2021

• 18 listopada 2022

Grupa młodzieży, uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Radomiu, kształcąca się z zawodzie technik weterynarii, powróciła ze stażu w ośrodku szkoleniowym DEULA Nienburg w  Dolnej Saksonii w Niemczech. Uczniowie doskonalili swoje umiejętności zawodowe a  także językowe pod opieką p. Emilii Zamkowskiej i p. Tomasza Nadgrodkiewicza.. Jest to pierwsza grupa uczniów z naszej szkoły, która wyjechała w ramach przyznanej  szkole na lata 2021 – 2027 Akredytacji Erasmusa, w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe. W pierwszym wniosku o dofinansowanie, w ramach przyznanej dotacji 2021-1-PL01-KA121-VET-000012434 wyjedzie łącznie dwie grupy uczniów.

Uczniowie w czasie stażu opanowali wiele umiejętności zawodowych. Podczas zajęć i wykonywanych ćwiczeń, uczniowie nabyli następujące umiejętności zawodowe z zakresu:

– oceny budowy anatomicznej, fizjologii i objawów chorobowych oraz przeprowadzania badania rektalnego,

– przeprowadzania zabiegów zoohigienicznych na zwierzętach gospodarskich,

– przygotowania zwierząt do zabiegów,

– kontroli warunków chowu zwierząt gospodarskich,

– planowania, przeprowadzania i kontroli udoju bydła,

– pierwszej pomocy u zwierząt oraz zabiegów ortopedycznych: korekcji i podkuwania,

– przeprowadzania badania przedubujowego zwierząt i badania poubojowego mięsa,

– obsługi sprzętów laboratoryjnych i mikroskopów.

Uczniowie analizowali również wpływ rolnictwa, a w szczególności produkcji zwierzęcej na środowisko przyrodnicze oraz wykorzystywanie źródeł energii odnawialnej.

Podczas zajęć na stażu uczniowie doskonalili swoje umiejętności językowe w komunikacji codziennej, jak również w w tematyce zawodowej z zakresu weterynarii i zootechniki,

W wolnym czasie uczniowie zwiedzali miasto Nienburg nad rzeką Weserą, w którym położony jest ośrodek kształcenia zawodowego DEULA. W weekend mieli czas aby zwiedzić miasto Hildesheim i położony blisko zameczek Marienburg oraz miasto Brema, znane z bajki braci Grimm pt. „Muzykanci z Bremy” a także Dom Klimatu w Bremenhaven.

Uwieńczeniem stażu było otrzymanie certyfikatów od partnera niemieckiego. Uczniowie nasi otrzymają również dokument EUROPASS Mobilności wydawany przez Krajowe Centrum Europass. Dokument ten uznawany jest w całej Unii Europejskiej i ułatwia zdobycie pracy na rynku europejskim.