Staże Zagraniczne

staz niemcyStaż mechanizatorów odbył się w dniach od 17 do 28 października w niemieckim ośrodku doskonalenia zawodowego DEULA w Nienburgu. Grupa 18 uczniów doskonaliła umiejętności zawodowe związane z obsługą i użytkowaniem nowoczesnych ciągników i maszyn rolniczych. Realizując program zajęć stażyści m.in. użytkowali ciągniki sterowane sygnałami gps, obsługiwali nowoczesne opryskiwacze polowe, jeździli zaawansowanymi technologicznie ciągnikami, a także użytkowali koparkę, agregat uprawowy i ładowacz.

W ramach stażu odbyły się również wycieczki zawodowe. Stażyści poznali nowoczesne linie produkcyjne firm: Amazone i Grimme, zwiedzili farmę, w której obok hodowli kurczaków jest w sposób ekologiczny produkowana energia elektryczna (w biogazowni, wiatraku i w panelach fotowoltaicznych), a także zwiedzili fabrykę Volkswagena i miasteczko Autostadt.

Czas wolny uczniowie spędzili w miastach: Brema i Hanower, a także w miasteczku rozrywki Heide Park.

Staż odbył się w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) i został całkowicie sfinansowany ze środków EU. Był to pierwszy staż z projektu pod tytułem: „Innowacyjne technologie stosowane w działalności produkcyjnej i usługowej - szansą na rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich”. Z tego projektu wyjedzie z naszej szkoły jeszcze 4 grupy uczniów! Warto się dobrze uczyć, gdyż pierwszeństwo udziału w stażach zagranicznych mają uczniowie z najlepszymi średnimi z ocen.