Staże Zagraniczne

Po dwutygodniowym stażu zawodowym w Niemczech, 18 uczniów technikum mechanizacji rolnictwa wróciło do domu. Staż odbył się w ramach unijnego programu Leonardo da Vinci. Tym razem nasza szkoła realizuje projekt pod tytułem: „Przygotowanie do bezpiecznej obsługi środków technicznych przez uczniów szkół rolniczych - wymogiem europejskiego rynku pracy”. Staż odbył się w niemieckim ośrodku szkolenia zawodowego DEULA, w miejscowości Nienburg - położonej w Dolnej Saksonii. Nasi uczniowie pod okiem niemieckich nauczycieli doskonalili swoje umiejętności zawodowe związane z bezpieczną obsługą nowoczesnych maszyn i ciągników rolniczych. Pobyt uczniów był bardzo urozmaicony. Oprócz wykładów i ćwiczeń praktycznych, zostało zorganizowanych wiele wycieczek zawodowych i krajoznawczych. Młodzi mechanizatorzy zwiedzili firmy znanych producentów nowoczesnych maszyn rolniczych: „Amazone” (producent opryskiwaczy, siewników punktowych i rzędowych, a także agregatów uprawowych) i „Class” (światowej marki kombajny zbożowe, sieczkarnie polowe, ciągniki). Stażyści mieli okazję również obejrzeć nowoczesną oborę z bydłem mlecznym, wyposażoną m.in. w sterowane laserem roboty udojowe. U dealera sprzedającego ciągniki wielu marek i przeróżne maszyny rolnicze, mechanizatorzy mogli poznać konstrukcje maszyn rolniczych, używanych obecnie w Niemczech. Uczniowie zwiedzili również miasta położone w Dolnej Saksonii m.in.: Bremę, Hanower, Goslar i Hildesheim. W ramach wolnego czasu stażyści spędzili cały dzień w położonym na kilkudziesięciu hektarach parku rozrywki Heide Park w miejscowości Soltau.

Odbycie stażu pozwoliło zaobserwować uczniom, w jakim kierunku rozwija się nowoczesne europejskie rolnictwo. Stażyści w czasie pobytu również doskonalili swoje umiejętności językowe, a także poznali tradycję i kulturę regionu Dolnej Saksonii. W trakcie stażu uczniów w Niemczech odwiedził dyrektor szkoły Pan Paweł Frankowicz wraz z Markiem Rudzińskim, koordynatorem projektu. Opiekę nad uczniami w ciągu dwóch tygodni sprawowała dwójka nauczycieli: Emilia Zamkowska i Tomasz Jagiełło.

Był to już drugi wyjazd w ramach tego projektu. Pierwszy odbył się wiosną tego roku i wzięła w nim udział młodzież z technikum architektury krajobrazu. Kolejny wyjazd odbędzie się wiosną w 2015 roku i wezmą w nim udział uczniowie z technikum żywienia i usług gastronomicznych. Cały projekt w całości jest finansowany ze środków UE.

Tomasz Jagiełło