Koła Zainteresowań

Dyskusyjny Klub Filmowy -,,Kino na 101"

12 lutego odbył się w naszej szkole kolejny seans Dyskusyjnego Klubu Filmowego ,,Kino na 101”. Tym razem mogliśmy obejrzeć niezwykły film pt. ,,Biała wstążka” jednego z najlepszych reżyserów światowego kina Michaela Haneke. Austriacki twórca jest posiadaczem niemal wszystkich możliwych nagród filmowych, również za ten film, który będąc niby kameralnym filmem psychologicznym, jest tak naprawdę thrillerem z zaskakującym finałem. Widzowie oglądają codzienne życie protestanckiej osady w Niemczech tuż przed wybuchem I wojny światowej. Czarno-białe oszczędne kadry skupiają się na kilku bohaterach: młodym nauczycielu, miejscowym pastorze i lekarzu. W wiosce zaczynają się dziać dziwne rzeczy, tajemnicze wypadki, zniknięcia małych dzieci, okaleczenie i śmierć niektórych dorosłych. Powoli dociera do nas przerażająca prawda. Zdziwienie i protest budzi zachowanie rodziców, stosowanie kar cielesnych, surowe reguły religii protestanckiej. Film pokazuje, jak ważne postawy są kształtowane w dzieciństwie, jakie szkody przynosi brak miłości, nieczułość, surowość. Według niektórych krytyków film ,,Biała wstążka” szeroko komentowany w 2009 roku jest swoistym komentarzem do dramatycznych wydarzeń w Europie, między wojnami światowymi, a nawet, że pokazuje genezę narodzin faszyzmu w Niemczech. Czekają nas z pewnością jeszcze gorące dyskusje, gdyż ten film wywarł na nas piorunujące wrażenie.