plen

Search

Facebook Likebox Slider

Slide background

Koła Zainteresowań

Akademia Filmowa Kina "Helios"

      16 kwietnia odbył się kolejny seans z cyklu Akademia Filmowa kina ,,Helios”. 3 klasy uczestniczące w tym projekcie edukacyjnym ostatni raz w tym roku szkolnym miały okazję obejrzeć, tym razem film dokumentalny pt. ,,Komunia” w reżyserii Anny Zameckiej. Prosta, ale poruszająca historia koncentruje się wokół przygotowania do I komunii autystycznego Nikodema. Cały niemal obowiązek przygotowania chłopca do tej uroczystości spada na nastoletnią Olę. Żyją we trójkę z chorym ojcem w zaniedbanym mieszkaniu. Matka wyprowadziła się od nich, nie wytrzymując tej sytuacji. Film skupia się na relacjach trójki bohaterów i usiłowań Oli, aby scalić rodzinę. Wzruszające, niekiedy zabawne, niekiedy przygnębiające sceny ich codziennego życia pokazują siłę dokumentu, który ma w polskim filmie wspaniałą tradycję i w piękny sposób potrafi pokazać prawdziwe życie. To się Annie Zameckiej świetnie udało. A przy okazji otrzymaliśmy zestaw ważnych pytań i kwestii do przemyślenia, choćby takich: dlaczego takie rodziny są zostawione same sobie, gdzie są instytucje państwa stworzone po to aby im pomagać?. O takich problemach, można było porozmawiać z reżyserką po projekcji. Twórczyni gościła w Radomiu, a na spotkaniu z nią, które prowadził kierownik kina Helios Andrzej Ciesielski, mogliśmy zadawać reżyserce pytania, które się pojawiły w trakcie seansu.

whiplash,,Obejrzyj” – to chyba jedyne słowo, którym powinno zachęcać się do zobaczenia ‘filmu Whiplash’ Damiena Chazelle’a, reżysera kina niezależnego. Uważaj jednak, bo hipnotyzuje lepiej niż wahadełko bujające przed nosem. Krótko mówiąc jest to kino przez duże K.

            W prestiżowym nowojorskim konserwatorium 19-letni perkusista – Andrew Nyman trafia pod opiekę nauczyciela – Terence’a Fletcher’a , który jest legendą szkoły.

Andrew Nyman to nastolatek, który za wszelką cenę chce zostać drugim Buddym Richem. Perkusja to cały jego świat. Nie chce powielić życia ojca – nauczyciela, niespełnionego pisarza, dlatego muzyce poświęca cały swój czas, myśli, a nawet nastoletnią miłość.

            Z kolei Flether to kat, który bije i upokarza swoich uczniów. Swoje metody ,,nauczania” tłumaczy chęcią wywołania w młodzieży wewnętrznego buntu, który pozwoli pokonywać ich własne granice, a w konsekwencji zostać prawdziwym artystą. Bezwzględny nie uznaje pochwał - ,,Nie ma gorszych dwóch słów niż dobra robota ‘’ i bez wyrzutów sumienia realizuje swoje zamierzenia, wyciskając ze swoich podopiecznych (dosłownie!) krew, pot i łzy niszcząc przy tym ich psychikę.

            ,,Whiplash” z pewnością nie byłby taki dobry, gdyby nie fenomenalna muzyka Justina Hurwitza, która pochłania duszę i zamyka ją w barwnym pudełeczku na cały seans. Świetne kreacje aktorskie Milles’a Tellera i magnetyzującego J. K. Simmonsa, którego praca została nagrodzona oscarową statuetką, sprawne operowanie dopracowanymi zdjęciami, doskonały montaż – to wszystko sprawia, że ‘Whiplash’ to pozycja obowiązkowa każdego kinomana.

Magda Janiszewska

akJuż za nami pierwsza projekcja filmu w ramach Akademii Filmowej kina Helios. Po roku przerwy na inny projekt realizowany wspólnie z MCSW ,,Elektrownia” o nazwie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej wracamy do współpracy z kinem Helios. Przed nami 6 filmów, m.in. ,,Dunkierka”, ,,Komunia”, ,,Powidoki”, czy ,,Lion. Droga do domu”. Przed każdą projekcją wysłuchamy wykładu, obejrzymy prezentację i weźmiemy udział w zabawie filmowej. Tak też było w piątek, gdy obejrzeliśmy znakomity film Damienna Chazelle’a pt. ,,Whiplash”. Poprzedzający projekcję wykład p. Andrzeja Ciesielskiego – kierownika kina, dotyczył tym razem muzyki i dźwięku w filmie. O czym jest ,,Whiplash” i czy się podobał, możecie przeczytać w krótkiej recenzji – mistrzyni tej formy - Magdy Janiszewskiej z 3twż, laureatce 1 miejsca w ubiegłorocznym konkursie MCSW ,,Elektrownia” na najlepszą recenzję filmową. Więcej na temat filmu można przeczytać pod adresem:http://www.filmweb.pl/review/Pot%2C+krew+i+drzazgi-16566

Tomasz Ptaszek

NASI PARTNERZY

Image
Image
dyplom.jpg
Image

Mobile menu