- Technikum architektury krajobrazu
- Odsłony: 115
Grupa młodzieży z Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu, kształcąca się w technikum architektury krajobrazu powróciła ze stażu zagranicznego w ośrodku szkoleniowym DEULA Nienburg, w Dolnej Saksonii w Niemczech.
Staż odbył się w ramach programu ERASMUS+, w który realizowany jest projekt nr 2018-1-PL01-KA102-049060 pod tytułem „Rozwój umiejętności zawodowych uczniów w posługiwaniu się nowoczesnymi technologiami warunkiem rozwoju obszarów wiejskich”. Staż trwał od 27 maja do 7 czerwca 2019 r. Uczestniczyło w nim 16 uczniów, którzy pod opieką Emilii Zamkowskiej oraz Doroty Szcześniak nabyli nowe umiejętności zawodowe, językowe oraz doświadczenia życiowe.
Uczniowie w czasie stażu:
- rozpoznawali różne style w architekturze
- analizowali rożne formy małej architektury ogrodowej
- rozpoznawali i charakteryzowali siedliska roślin ozdobnych
- przeprowadzali rozmnażanie roślin ozdobnych (generatywne i wegetatywne)
- oznaczali kwasowość i zasobność gleby w składniki pokarmowe
- wykonywali pomiary w terenie z wykorzystaniem niwelatora
- wykonywali małe formy architektury ogrodowej (schody, palisady, suchy murek z kostki granitowej)
- wykonywali pracę maszynami do prac ziemnych (koparkami, ładowarkami, spychaczami, wózkiem jezdniowym z podnośnikiem)
- wykonywali pracę ciągnikami rolniczymi, różnymi typami kosiarek, podkaszarek, nożyc do cięcia, pił spalinowych oraz kosiarkami samobieżnymi
- analizowali etapy rekultywacji składowisk odpadów i możliwości ich zagospodarowania.
W czasie wolnym uczniowie zwiedzili miasteczka Nienburg, oraz malownicze miasta Hanower, Bremen oraz Bremenhaven. W ogrodach królewskich i ogrodzie botanicznym w Hanowerze stażyści poznali różnorodne style w architekturze oraz układy nasadzenia roślinności, jak również przeanalizowali bioróżnorodność ekspozycji akwarium w Hanowerze. Było to wielką atrakcją zawodową dla uczestników stażu. W Bremenhaven uczniowie zwiedzili dom klimatyczny, gdzie w ciągu jednego dnia odbyli podróż przez dziewięć stref klimatycznych i poczuli palące słonce i mróz Antarktydy na własnej skórze. Wiele emocji wzbudził także pobyt w parku rozrywki w Soltau oraz w zoo Safarii.
Na zakończenie uczestnicy stażu otrzymali od partnera niemieckiego DEULA Nienburg certyfikat potwierdzający opanowane przez nich umiejętności zawodowe, zaświadczenie z ZSAIGŻ w Radomiu o odbyciu stażu oraz europejski dokument EUROPASS Mobilność, zawierający informacje na temat wiedzy i umiejętności nabytych podczas stażu w Niemczech. Dokument ten uznawany jest we wszystkich krajach UE i gwarantuje naszym uczniom łatwiejszy start na europejskim rynku pracy w krajach UE.
Aby zapoznać się bliżej z przebiegiem stażu, zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć!
Emilia Zamkowska, Dorota Szcześniak