Witamy w Zespole
i Gospodarki Żywnościowej
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Radomiu
Zapraszamy do zapoznania się z naszą szkołą.

whiplash,,Obejrzyj” – to chyba jedyne słowo, którym powinno zachęcać się do zobaczenia ‘filmu Whiplash’ Damiena Chazelle’a, reżysera kina niezależnego. Uważaj jednak, bo hipnotyzuje lepiej niż wahadełko bujające przed nosem. Krótko mówiąc jest to kino przez duże K.

W prestiżowym nowojorskim konserwatorium 19-letni perkusista – Andrew Nyman trafia pod opiekę nauczyciela – Terence’a Fletcher’a , który jest legendą szkoły.

Andrew Nyman to nastolatek, który za wszelką cenę chce zostać drugim Buddym Richem. Perkusja to cały jego świat. Nie chce powielić życia ojca – nauczyciela, niespełnionego pisarza, dlatego muzyce poświęca cały swój czas, myśli, a nawet nastoletnią miłość.

Z kolei Flether to kat, który bije i upokarza swoich uczniów. Swoje metody ,,nauczania” tłumaczy chęcią wywołania w młodzieży wewnętrznego buntu, który pozwoli pokonywać ich własne granice, a w konsekwencji zostać prawdziwym artystą. Bezwzględny nie uznaje pochwał - ,,Nie ma gorszych dwóch słów niż dobra robota ‘’ i bez wyrzutów sumienia realizuje swoje zamierzenia, wyciskając ze swoich podopiecznych (dosłownie!) krew, pot i łzy niszcząc przy tym ich psychikę.

,,Whiplash” z pewnością nie byłby taki dobry, gdyby nie fenomenalna muzyka Justina Hurwitza, która pochłania duszę i zamyka ją w barwnym pudełeczku na cały seans. Świetne kreacje aktorskie Milles’a Tellera i magnetyzującego J. K. Simmonsa, którego praca została nagrodzona oscarową statuetką, sprawne operowanie dopracowanymi zdjęciami, doskonały montaż – to wszystko sprawia, że ‘Whiplash’ to pozycja obowiązkowa każdego kinomana.

Magda Janiszewska