W Międzynarodowym Konkursie Orki Polskę reprezentowali uczniowie naszej szkoły z klasy 3TM Hubert Niedziela i Paweł Więcław.  Konkurs odbył się w Estonii na terenie szkoły rolniczej Teenindus- ja Maamajanduskoolist  w miejscowości Olustvere. W zawodach uczestniczyło trzynaście państw: Estonia, Polska, Łotwa, Finlandia, Słowacja, Niemcy, Hiszpania, Francja, Białoruś, Holandia, Ukraina, Wielka Brytania i Litwa w sumie 46 zawodników. Konkurs trwał dwa dni, pierwszego dnia uczniowie  losowali ciągniki, zapoznali się z regulaminem oraz mogli wykonać  próbne orki. Do dyspozycji zawodników było 23 ciągniki, każdy z pługiem dwuskibowym. Organizatorzy postarali się aby każdy zawodnik miał wyrównane szanse w rywalizacji. Drugiego dnia odbyło się uroczyste otwarcie zawodów po oficjalnej części zawodnicy paradnie przejechali swoimi maszynami na wyznaczone poletka do wykonania zadania konkursowego. Sędziowie zawodów mieli bardzo trudne zadanie, ponieważ uczestnicy wykazywali się dużymi umiejętnościami w wykonywaniu orki. Ocenie podlegało wykonanie pierwszego przejazdu, utrzymanie określonych głębokości, zachowanie prostoliniowości. Ważne było ułożenie skib oraz wykończenie bruzdy, wszystko należało wykonać w określonym czasie i z dużą dbałością. Nasi dzielni uczniowie również pokazali się z jak najlepszej strony. Biorąc pod uwagę, że brali udział w  zawodach pierwszy raz poradzili sobie bardzo dobrze plasując się na bardzo dobrych lokatach wyprzedzając zawodników z większym doświadczeniem, którzy startowali już po dwa trzy razy w tego typu zawodach.  W trakcie konkursu wsparcie fachowe i porady techniczne otrzymywali od swojego nauczyciela Grzegorza Leszczyńskiego.

Grzegorz Leszczyński