W dniu 22.10.2015 r odbyła się wycieczka klasy 1 TW i 1 TWŻ do Chwałowic oraz Odechowa.

Celem wyjazdu w ramach prowadzonych zajęć praktycznych w Technikum Weterynarii było zapoznanie uczniów z produkcją bydła mięsnego oraz bydła mlecznego. Pierwszym odwiedzonym gospodarstwem było Gospodarstwo Ekologiczne CDR Brwinów w Chwałowicach, gdzie odbywa się ekologiczna produkcja bydła mięsnego rasy Limousine. Tutaj zapoznaliśmy się z profilem produkcji gospodarstwa oprócz tej związanej ze zwierzętami. Uczniowie mieli kontakt z żywymi zwierzętami, poznali behawior, porównali cechy budowy typu mięsnego z uwzględnieniem rasy Limousine, zobaczyli w jakich warunkach utrzymywane są zwierzęta oraz, w jaki sposób należy się z nimi obchodzić.

Drugie gospodarstwo, które odwiedziliśmy, jest prowadzone przez państwa Kupidurów, hodowców bydła mlecznego rasy: polska holsztyńsko-fryzyjska. Tutaj uczniowie mogli dotknąć żywe zwierzęta i zobaczyć, na czym polega prowadzenie hodowli wysokowydajnych krów mlecznych.

Właściciel opowiedział nam o codziennych czynnościach związanych z obsługą krów (dój, żywienie, rozród, profilaktyka) oraz jakie wymagania musi spełniać gospodarstwo, żeby produkcja mleka była konkurencyjna i opłacalna.

Dzięki tym zajęciom w terenie uczniowie Technikum Weterynarii mogli skonfrontować zdobytą wiedzę z hodowli zwierząt i uzupełnić o cenne informacje, których udzielali im hodowcy.

W zajęciach praktycznych uczestniczyli opiekunowie: Maria Pajestka, Zofia Skórnicka, Łukasz Wypych.