Wydarzenia / wycieczki

Jak często zdarza Wam się ubić masło własnoręcznie, samodzielnie zbudować ogrodzenie, bądź skonstruować sieć wodną lub ramkę pszczelarską? Tym i wielu innym zadaniom musieli sprostać uczestnicy 4. Agrolimpiady, zorganizowanej w Przasnyszu na OpenFarm, 1 i 2 czerwca, przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie, Zespół Szkół Powiatowych w Przasnyszu, Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi i Zespół Szkół Agrotechnicznych w Radomiu.
Do Agrolimpiady przystąpiła młodzież z 16 krajów Europy, która przybyła na to emocjonujące wydarzenie w czteroosobowych zespołach (3 uczniów i 1 uczennica), wraz z opiekunem (lub opiekunami).
Wśród zadań, wykonywanych na czas, uczniowie musieli również prawidłowo odważyć odpowiednią ilość ziarna, dostarczyć ją do przygotowanego stanowiska na taczkach, a następnie rozpoznać 6 rodzajów nasion. Wykazywali się też umiejętnością manewrowania traktorem z przyczepą, sprawną wymianą koła w traktorze, czy ostrzy w kosiarce. Jedno z zadań wymagało także oszacowania wagi 4 zwierząt- oczywiście bez ważenia ich. Te i inne zadania absorbowały uczestników bez reszty, nie opuszczał ich jednak dobry humor.
Dopisała również pogoda, dostarczając wszystkim energii i złocistej opalenizny.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z AGROLYMPICS.

Czwartek, 23 maja,  7 rano. Wszyscy punktualnie, zgodnie z ustaleniami przybyli na miejsce zbiórki. 12 chętnych z II klasy technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki zadeklarowało  udział w wyjątkowym projekcie zaproponowanym przez Fundację na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa. Szkoła złożyła aplikację dotyczącą udziału naszych  uczniów  w  tym projekcie. Projekt  pt.” Zrównoważone rolnictwo w służbie bioróżnorodności” zakładał udział 12 uczniów naszej szkoły, w dniach 23-24 maja, w warsztatach terenowych we Włodzimierzowie (woj. łódzkie).

Warsztaty  realizowane były w małych, 6-osobowych  grupach. Wykłady oraz ćwiczenia prowadzili pracownicy naukowi Uniwersytetu Łódzkiego, Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii  PAN oraz pracownicy  Zespołu  Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Uczniowie rozpoznawali gatunki ryb występujących w zbiorniku w Sulejowie. Wykonywali badania zawartości azotu w próbkach wody, które samodzielnie pobierali. Mogli poznać szereg gatunków roślin i traw występujących na terenach nieleśnych. Zwiedzili schronisko dla zwierząt żyjących w środowisku naturalnym. Poznali również konstrukcję i sposób działania ogromnej tamy stanowiącej  serce zbiornika wodnego w Sulejowie. Atmosfera w trakcie realizacji warsztatów była wyśmienita. Humory dopisywały, pomimo niesprzyjającej pogody. Był to dopiero pierwszy etap realizacji tego projektu. Apetyty na kolejne etapy zostały wyjątkowo pobudzone.

Opiekun Krystyna Kwestarz

Ze śpiewem na ustach w poniedziałek 27 maja wyruszyliśmy w kierunku Mikołajek, aby odkrywać piękno i poznawać historię Mazur. Wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Mikołajek. Na początku stojąc pod fontanną króla Sielawa w Mikołajkach poznaliśmy jego legendę. Potem wyruszyliśmy z nabrzeża w rejs statkiem po jeziorach: Mikołajki, Tałty, Śniardwy. Widokom cudownej flory nie było końca, toteż okazji do zrobienia wyjątkowych zdjęć również nie zabrakło. Kolejny dzień odkrywał przed nami karty historii. Najpierw zwiedzanie Wilczego Szańca, miejsca, w którym w latach 1941-1944 znajdowała się kwatera główna Adolfa Hitlera. To tam  20 lipca 1944 Claus von Stauffenberg dokonał nieudanego zamachu na życie Hitlera. Mieliśmy także okazję przejechać się wozem wojskowym po tej części lasu, w której zachowały się inne budynki gospodarcze służące żołnierzom niemieckim. Kolejnym przystankiem na naszej trasie był Reszel i usytuowany w nim zamek biskupów warmińskich powstały w latach 1350-1401. Oprócz okazałego budynku naszą uwagę przykuła mieszcząca się w nim wystawa narzędzi tortur oraz ryciny skazańców cierpiących za swoje winy. Ostatni punkt historycznej wędrówki to Sanktuarium Maryjne - "Święta Lipka" . Bazylika, która wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z największych zabytków baroku w północnej Polsce. W bazylice mieliśmy okazję podziwiać organy z poruszającymi się figurami i wysłuchać koncertu organowego wykonanego przez jednego z księży jezuitów. Wędrówce po szlakach Mazur towarzyszyły nam opowieści o historii tej ziemi, o zwyczajach jej mieszkańców oraz religii panującej na tym terenie. Oprócz niezapomnianych wrażeń, setek zdjęć, przywieźliśmy także pamiątki - symboli tych ziem, które pozwolą nam na długo zachować ją w pamięci.

Uczestniczy wycieczki: 1TŻ 1TKU 1 TW

Opiekunowie: J. Biedka M. Prorok I. Dorosz