Wydarzenia / wycieczki

W piątek, 5 kwietnia odwiedził naszą szkołę pisarz – regionalista Zenon Gierała. Przez wiele lat Pan Gierała był nauczycielem szkoły wacyńskiej. W technikum mechanizacji rolnictwa uczył przedmiotów zawodowych. Od wielu lat wydaje książki opisujące zwyczaje i obrzędy ludowe, a także baśnie i legendy ziemi radomskiej i świętokrzyskiej. Jest też znawcą zwyczajów Cyganów, a już niedługo, ukaże się jego kolejna książka. Będzie to obszerne dzieło opisujące legendy i baśnie związane z polskimi zamkami i klasztorami!

W spotkaniu z pisarzem uczestniczył dyrektor szkoły, Pan Paweł Frankowicz i nasza bibliotekarka, Pani Urszula Galińska. W czasie odwiedzin autor podarował szkolnej bibliotece kilkanaście swoich książek. Dyrektor szkoły wręczył pisarzowi okolicznościowe podziękowanie. Uczniów zachęcamy do czytania tych interesujących dzieł wacyńskiego nauczyciela.

Przy tej okazji chcemy poinformować, że Pan Gierała podjął się trudu opisania stuletnich dziejów naszej szkoły. Monografia jego autorstwa, będzie dodatkowo uświetniać rocznicę, którą już niedługo będziemy uroczyście obchodzić!

25 lutego 2019 roku w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się Gala Finałowa IV edycji konkursu historycznego Patria Nostra, w której uczestniczyli nasi uczniowie z klasy 3tk – K. Bąba, K. Drelewski  i A. Matuska  z opiekunem E. Frankowicz. Cel konkursu to propagowanie wiedzy o historii naszego kraju oraz krzewienie patriotyzmu. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu 45 – sekundowego filmu, dotyczącego ważnego wydarzenia z historii Polski. Tematem naszej pracy było przygotowanie  wydarzenia z 1 września 1920 roku –  zamordowanie przez bolszewików sanitariuszki – Teresy Grodzińskiej.  W konkursie wzięło udział w sumie 87 szkół z całego Mazowsza, Ukrainy, Kazachstanu i Stanów Zjednoczonych. Nasza grupa zajęła 19 miejsce i była najlepsza spośród 7 radomskich szkół, biorących udział w tym konkursie. W nagrodę każdy uczestnik otrzymał dyplom i książki o tematyce historycznej.

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu, zdjęć oraz relacji z TVP 3.

Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Promocji Energetyki, którego prezesem jest Janusz Dębowski dwunastu uczniów z ZSAiGŻ o kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej mieli możliwość uzyskać dodatkowe kwalifikacje w zakresie eksploatacji urządzeń i instalacji elektrycznej. Zgodnie z ustawą o Prawie Energetycznym zabrania się eksploatacji urządzeń energetycznych do 1 kV przez osoby, które nie posiadają uprawnień. Nasi uczniowie po szkoleniu w dniu 28.03.2019r zdali egzamin i otrzymali świadectwa kwalifikacyjne. Otrzymane przez uczniów  świadectwa uprawniają ich do obsługi, konserwacji, remontu i montażu urządzeń i instalacji do 1kV.Jest ono ważne na terenie całej Polski w zakresie takim na jakie zostało wystawione na okres pięciu lat od daty uzyskania, a po przetłumaczeniu przez tłumacza przysięgłego na terenie całej Unii Europejskiej. Świadectwo kwalifikacyjne nabywa się po zdaniu egzaminu przed Komisją Państwową powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Opiekunem kursu była Marzena Senator.