Wydarzenia / wycieczki

„ Interakcja człowieka z maszyną”- to tytuł odbywających się trzydniowych Radomskich Dni Techniki, które odbyły się w dniach 21-23 października 2019r. na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Technologiczno- Humanistycznego w Radomiu. W  poniedziałek młodzież ZSAi GŻ  miała możliwość uczestniczenia w wykładach dotyczących aparatury badawczej i pomiarowej organizacji produkcji i nowoczesnych materiałach inżynierskich. Podczas pierwszego dnia imprezy wręczono nagrody dziesiątej edycji  „Radomski Laur Techniki”. Nagrodzeni to Zespół Szkół Technicznych w Radomiu, firma Radwag oraz Elżbieta Stanke z Wydziału Zamiejscowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu.Rozstrzygnięto też konkurs „Młody Innowator”. Jak co roku młodzież miała okazję zwiedzić laboratoria Wydziału Mechanicznego, a także laboratorium na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Towaroznawstwa UTH. Uczniowie ZSAiGŻ byli gośćmi w Pracowni Drukowania 3D prowadzonej przez dr inż. Jarosława Kotlińskiego. Wysłuchali tam krótkiego wykładu dotyczącego możliwości stosowania technologii drukowania 3D oraz brali udział w dyskusji na temat wykorzystania drukowania 3D w szeroko pojętej gospodarce żywieniowej. W wyniku dyskusji podjęto deklarację o podjęciu prób zastosowania drukowania 3D w zajęciach dydaktycznych ZSAiGŻ. We wtorek odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna pod tytułem „Problematyka funkcjonowania i rozwoju branży metalowej w Polsce”. Tematyka Konferencji obejmowała wiele zagadnień technicznych, bezpieczeństwa pracy, nowoczesnym technologiom w tym drukowaniu 3D oraz materiałom w nich stosowanych.Jedną z sesji prowadził dr inż. Jarosław Kotliński. Była też mowa o sygnałach akustycznych identyfikujących broń palną. Chodzi o opracowanie pomocne do automatyzacji systemów bezpieczeństwa publicznego, a konkretnie wykrywania w miejscach objętych dozorem audio-video na przykład urzędy publiczne, banki, muzea ,odgłosów mogących świadczyć o zagrożeniach wynikających z możliwości użycia broni palnej. W holu UTH zorganizowano wystawę najnowocześniejszych urządzeń kontrolno-pomiarowych i urządzeń skrawających firmy ITA.

Opiekunem młodzieży z klasy IV tż była Marzena Senator

W czwartek 24.10.2019 r. uczeń klasy 4Tm, Kamil Pysiak, zaprezentował możliwości pracy zestawu złożonego z ciągnika rolniczego FENDT 716 VARIO oraz opryskiwacza przyczepianego FENDT ROGATOR 344. Zestaw ten wykorzystywany jest w gospodarstwie rodziców Kamila.

Ciągnik wyposażony był w komponenty nawigacji satelitarnej "TRIMBLE" co umożliwiło automatyczne prowadzenie agregatu po polu. Ciągnik z opryskiwaczem połączony był zaczepem kulowym K80 oraz złączem ISOBUS. Sieć ISOBUS umożliwia zbieranie informacji o pracy maszyny oraz sterowania zespołem opryskiwacza. Sam opryskiwacz wyposażony był w system automatycznego poziomowania belki polowej "NORAC", możliwość zmienności dawkowania cieczyw oparciu o wcześniejsze wprowadzone dane, hydrauliczne przestawianie belki polowej z położenia transportowego w robocze, możliwość włączania lub wyłączania pojedynczych dysz. Skrętne koła i kamera cofania umożliwiały sprawne manewrowanie zestawem. Pojemność zbiornika opryskiwacza wynosi 5500l. Szybkie napełnianie z basenu możliwe jest z wydajnością nawet 800l/min. Rozwadniacz środków ochrony roślin i możliwość mycia opakowań po nich zapewnia należytą ochronę środowiska w tym zakresie.

Pokaz wzbudził duże zainteresowanie uczniów branżowej szkoły oraz technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki.

Zdzisław Tęcza

Las Kosowski to miejsce szczególne, które nasza społeczność szkolna otoczyła opieką. Znajduje się tam kamień, który sprawia, że zbrodnia hitlerowska nie pójdzie w niepamięć. Nasi uczniowie 1 klasy architektury krajobrazu ( I TKg) pod opieką pani T. Siary wybrali się tam w poniedziałek 28 października i z zapałem zabrali się za porządki. Grabki i szczotki wręcz „paliły” im się w rękach. Efekt ich pracy możecie zobaczyć na zdjęciach.