Wydarzenia / wycieczki

4 czerwca przyjechały do szkoły dwa nowe ciągniki marki John Deere. Są to nowoczesne pojazdy wyposażone w najnowsze technologie. W obu jest fabrycznie zainstalowane sterowanie satelitarne. Po uprzednim przygotowaniu, tymi ciągnikami można uprawiać pole „bez trzymanki”, czyli ciągnik będzie się sam poruszał po wyznaczonej linii dzięki sterowaniu satelitarnemu, z dokładnością 15 cm!

Do tego dochodzi rozbudowana hydraulika (udźwig podnośnika 4,4 t), rewers bez użycia sprzęgła i wiele innych ciekawych rozwiązań. Moc ciągników wynosi 100 i 115 KM. Posiadają napęd na dwie osie i są fabrycznie przystosowane do nauki jazdy. Zakup ciągników stał się możliwy, po przejęciu prowadzenia szkoły przez Ministra Rolnictwa. Już niedługo kolejne efektowne zakupy pomocy dydaktycznych.

W związku z realizacją w naszej szkole projektu „Zrównoważone rolnictwo w służbie bioróżnorodności, ocena jakości wód” w poniedziałek, 2 marca zostały zorganizowane na terenie szkoły warsztaty terenowe p.t „ Wykonywanie planów nawozowych”. Warsztaty zostały skierowane do uczniów klasy III i II technikum mechanizacji i agrotroniki. Z warsztatów skorzystali także uczniowie klasy II technikum urządzeń  i systemów energetyki odnawialnej. Warsztaty były prowadzone przez eksperta z dziedziny nawożenia mgr inż. Marka Krysztoforskiego.

Program warsztatów obejmował:

- część wykładową, poświęconą zasadom pobierania prób glebowych do badań zawartości składników pokarmowych oraz oznaczenia pH gleby,

- część terenową, której celem było pobranie próbek gleby do badań,

- część ćwiczeniową, w ramach której uczestniczy wykonywali pomiary pH pobranych próbek gleby oraz opracowali z wykorzystaniem specjalnej aplikacji komputerowej plan nawożenia.

Warsztaty trwały w godzinach od 8.30 do 13.30.

Uczestnicy warsztatów otrzymali notesy oraz nośniki pamięci zawierające  materiały szkoleniowe. Materiały te zostały przygotowane i sfinansowane przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.

Przedstawiamy galerię zdjęć z tego niecodziennego wydarzenia.

Opiekun Krystyna Kwestarz

1 marca po raz dziesiąty obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - święto państwowe ustanowione dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Z tej okazji w naszej szkole nauczyciele historii zorganizowali dzień edukacyjny. 2 marca nasi uczniowie uczestniczyli             w niezwykłej lekcji historii, która miała miejsce w Resursie. Aktorzy z kieleckiego teatru zaprezentowali spektakl historyczno – dokumentalny „Polskie drogi do wolności”.  Podczas inscenizacji ukazano tragiczne doświadczenia Polaków od wybuchu II wojny światowej poprzez sowieckie zniewolenie, siłą narzucone przez Stalina. Wiele uwagi poświęcono „Żołnierzom Wyklętym – Bohaterom Niezłomnym”.

Przedstawienie pełne było dramatycznych i wstrząsających zdjęć z czasów, kiedy nasza ojczyzna była zniewolona. Usłyszeliśmy ważne słowa ostrzegające przed dyktatorami i totalitaryzmem w różnej formie. Bardzo ważne jest, aby młodzież była świadoma jak wielkie jest to zagrożenie dla wolności, bezpieczeństwa i pokoju. Takie lekcje historii są niezwykle cenne dla kształtowania postaw patriotycznych.  Niesamowita muzyka w połączeniu ze zdjęciami zamordowanych ukazały ogrom ludzkich nieszczęść oraz skalę bestialstwa, jakie dotknęły Polskę w przeszłości.

dyplom.jpg