plen

Search

Facebook Likebox Slider

Slide background
Aktualności

Wydarzenia / wycieczki

W związku z realizacją w naszej szkole projektu „Zrównoważone rolnictwo w służbie bioróżnorodności, ocena jakości wód” w poniedziałek, 2 marca zostały zorganizowane na terenie szkoły warsztaty terenowe p.t „ Wykonywanie planów nawozowych”. Warsztaty zostały skierowane do uczniów klasy III i II technikum mechanizacji i agrotroniki. Z warsztatów skorzystali także uczniowie klasy II technikum urządzeń  i systemów energetyki odnawialnej. Warsztaty były prowadzone przez eksperta z dziedziny nawożenia mgr inż. Marka Krysztoforskiego.

Program warsztatów obejmował:

- część wykładową, poświęconą zasadom pobierania prób glebowych do badań zawartości składników pokarmowych oraz oznaczenia pH gleby,

- część terenową, której celem było pobranie próbek gleby do badań,

- część ćwiczeniową, w ramach której uczestniczy wykonywali pomiary pH pobranych próbek gleby oraz opracowali z wykorzystaniem specjalnej aplikacji komputerowej plan nawożenia.

Warsztaty trwały w godzinach od 8.30 do 13.30.

Uczestnicy warsztatów otrzymali notesy oraz nośniki pamięci zawierające  materiały szkoleniowe. Materiały te zostały przygotowane i sfinansowane przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.

Dopełnieniem warsztatów były usługi gastronomiczne świadczone przez uczniów klasy III tż pod okiem prof. Kolety Świtas. Dzięki ich zaangażowaniu wszyscy uczestnicy warsztatów mieli zagwarantowane  tzw. ” coś dla ciała”: napoje, kanapki, ciasteczka, pizzę. W imieniu organizatorów i uczestników warsztatów za ich ogromne zaangażowanie bardzo serdecznie dziękujemy.

Przedstawiamy galerię zdjęć z tego niecodziennego wydarzenia.

Opiekun Krystyna Kwestarz

Zdjęcia

 

           1 marca po raz dziesiąty obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - święto państwowe ustanowione dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Z tej okazji w naszej szkole nauczyciele historii zorganizowali dzień edukacyjny. 2 marca nasi uczniowie uczestniczyli             w niezwykłej lekcji historii, która miała miejsce w Resursie. Aktorzy z kieleckiego teatru zaprezentowali spektakl historyczno – dokumentalny „Polskie drogi do wolności”.  Podczas inscenizacji ukazano tragiczne doświadczenia Polaków od wybuchu II wojny światowej poprzez sowieckie zniewolenie, siłą narzucone przez Stalina. Wiele uwagi poświęcono „Żołnierzom Wyklętym – Bohaterom Niezłomnym”.

Przedstawienie pełne było dramatycznych i wstrząsających zdjęć z czasów, kiedy nasza ojczyzna była zniewolona. Usłyszeliśmy ważne słowa ostrzegające przed dyktatorami i totalitaryzmem w różnej formie. Bardzo ważne jest, aby młodzież była świadoma jak wielkie jest to zagrożenie dla wolności, bezpieczeństwa i pokoju. Takie lekcje historii są niezwykle cenne dla kształtowania postaw patriotycznych.  Niesamowita muzyka w połączeniu ze zdjęciami zamordowanych ukazały ogrom ludzkich nieszczęść oraz skalę bestialstwa, jakie dotknęły Polskę w przeszłości.

Zdjęcia

Uczniowie technikum weterynarii powrócili z wyjazdu szkoleniowego z malowniczej miejscowości Regietów na Beskidzie Niskim, w której znajduje się największa w Polsce Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” . Należy wspomnieć, że  w 1979 roku Ministerstwo Rolnictwa podjęło decyzję o utworzeniu hodowli polskiego konia huculskiego. Decyzja o budowie stadniny koni w Gładyszowie została podjęta 1984 roku, a rok później przeniesiono tam pierwszą partię koni. Następna decydująca data to 1 listopada 2013 roku, kiedy to stadnina została włączona w struktury Kombinatu Rolnego Kietrz.

Uczniowie poznali historię stadniny w Izbie Pamięci, w której zgromadzonych jest wiele przedmiotów, wyróżnień, pucharów, dyplomów oraz zdjęć, a niektóre z nich ukazują konie huculskie w filmach takich jak: 1920 Bitwa Warszawska, Na dobre i Na Złe, Ogniem i Mieczem, Stara Baśń, Quo Vadis, Szatan z VII klasy. W stajni uczniowie poznali Nasira, potomka słynnego Jaśmina, najsłynniejszego ogiera huculskiego, pięciokrotnego złotego medalisty wystaw krajowych. Oczywiście poznali mnóstwo koni, które zachwycały przepięknymi grzywami, lśniącym umaszczeniem i wyraźnie zarysowanymi mięśniami.

 Uczniowie uczestniczyli w szkoleniu z zakresu hodowli koni huculskich.  Zakres szkolenia obejmował następującą tematykę: omówienie typów koni, ich budowy, pokroju, umaszczenia, użytkowości, warunków utrzymania zwierząt i zabiegów pielęgnacyjnych (rozczyszczanie i korekta kopyta) oraz pobieranie nasienia, wykonywanie inseminacji, badanie właściwości nasienia i wpływ suplementacji na płodność.

Dużo radości i przyjemnych wrażeń dostarczyła także przejażdżka bryczkami po przepięknych terenach Regietowa i okolic.

Ponadto uczniowie zwiedzili Łemkowską Zagrodę Edukacyjną w Gładyszowie, gdzie przenieśli się w bardzo odległą, nieznaną im przeszłość życia na wsi 100 lat temu. Dużo zainteresowania wzbudziła izba i jej wyposażenie, stajnia z  chomątami i jarzmami, narzędzia do wyrobu łyżek i gontów w stolarni, przyrządy do bicia oleju, kierat i młyn. Uczniowie odwiedzili także w Cerkiew pw. Św. Paraskewy w Kwiatoniu, dawnej łemkowskiej cerkwi greckokatolickiej, będącej na liście dziedzictwa UNESCO.

Uczniowie byli na wyjeździe z p. Łukaszem Wypychem (nauczycielem przedmiotów zawodowych), który po przyjeździe  sprawdził zdobytą wiedzę zawodową i był zadowolony z efektów wyjazdu! Drugim opiekunem była Pani Emilia Zamkowska. Wszyscy uczniowie wrócili bardzo zadowoleni z wyjazdu szkoleniowego i do tego z głową pełną wiedzy.

Zapraszamy do obejrzenia ciekawych zdjęć z wyjazdu😊.

Zdjęcia

NASI PARTNERZY

Image
Image
dyplom.jpg
Image