Wydarzenia / wycieczki

Dzięki uprzejmości Pani Wójt gminy Wolanów  Ewa Markowska- Bzducha  w ramach operacji „Wolanow Food Festival” młodzież klas czwartych ZSAiGŻ  w Radomiu w dniu 11.09.2019r. mogła uczestniczyć w projekcie  finansowanym przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Obszarów Wiejskich: „ Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Były to warsztaty tradycji kulinarnych i marketingowych na przykładzie „ Papryki Przytockiej”. Celem warsztatów było umożliwienie mieszkańcom obszarów wiejskich 5 województw(woj. Lubelskie, łódzkie, małopolskie, świętokrzyskie, mazowieckie) w zdobyciu nowych umiejętności zawodowych, rozwinięcia ich pasji i   zainteresowań oraz wskazanie nowych możliwości na wykreowanie nowych  inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich co w przyszłości przełoży się na tworzenie miejsc pracy i ograniczenie ubóstwa na terenach wiejskich. W ramach programu uczniowie mogli zdobyć wiedzę na temat historii papryki Przytockiej i innych produktów lokalnych objętych warsztatami, zdobycia informacji jak tworzyć elementy strategii marketingowej dla wybranych produktów wraz z omówieniem charakterystyki tych produktów, wykonania business planu dla działalności, ciekawych przepisów kulinarnych, marketingu i reklamy, na temat skracania łańcucha dostaw, a także na temat tego jak łączyć :zdrowy tryb życia” w harmonii z przyrodą, prowadzić działalność gospodarczą w sposób zgodny z ochroną środowiska i wykorzystać ten fakt w zdobyciu klientów.

W dniu 4 września uczniowie  z klasy 4TKpod opieką Pani Luizy Mordak-Pońskiej odbyli niezwykły spacer po mieście śladami Marii Kellles-Krauz. Gra miejska została zorganizowana w związku z uroczystościami związanymi z odsłonięciem tablicy pamiątkowej poświęconej radomiance w 50 rocznicę jej śmierci.

Maria Kelles-Krauz była pierwszą kobietą w Polsce, która tuż po uzyskaniu przez kobiety praw wyborczych przewodniczyła Radzie Miejskiej. Pełniła funkcję przewodniczącej przez prawie dwie kadencje, w latach 1919-1926, działaczka na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości, inicjatorka powstania w Radomiu Miejskiej Biblioteki Publicznej . Takiej postaci nie sposób pominąć w edukacji młodych ludzi.  Uczniowie kasy 4 TK świetnie poradzili sobie z odczytaniem mapy Radomia z 1919 roku, w zaskakującym tempie odpowiadali na pytania związane z życiem i działalnością społeczną bohaterki. Nie lada wyzwaniem dla naszej młodzieży było szukanie domu, w którym mieszkała Maria Kelees-Krauzowa oraz studzienki kanalizacyjnej związanej z nazwą instytucji, która powstała za czasów urzędowania bohaterki (Wodociągi Miejskie).

Mimo, że nie zajęliśmy miejsca na podium to i tak spacer po Radomiu, zdobyte wiadomości i uśmiech na twarzy dodał nam pozytywnej energii na kolejne dni nauki.

Jak często zdarza Wam się ubić masło własnoręcznie, samodzielnie zbudować ogrodzenie, bądź skonstruować sieć wodną lub ramkę pszczelarską? Tym i wielu innym zadaniom musieli sprostać uczestnicy 4. Agrolimpiady, zorganizowanej w Przasnyszu na OpenFarm, 1 i 2 czerwca, przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie, Zespół Szkół Powiatowych w Przasnyszu, Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi i Zespół Szkół Agrotechnicznych w Radomiu.
Do Agrolimpiady przystąpiła młodzież z 16 krajów Europy, która przybyła na to emocjonujące wydarzenie w czteroosobowych zespołach (3 uczniów i 1 uczennica), wraz z opiekunem (lub opiekunami).
Wśród zadań, wykonywanych na czas, uczniowie musieli również prawidłowo odważyć odpowiednią ilość ziarna, dostarczyć ją do przygotowanego stanowiska na taczkach, a następnie rozpoznać 6 rodzajów nasion. Wykazywali się też umiejętnością manewrowania traktorem z przyczepą, sprawną wymianą koła w traktorze, czy ostrzy w kosiarce. Jedno z zadań wymagało także oszacowania wagi 4 zwierząt- oczywiście bez ważenia ich. Te i inne zadania absorbowały uczestników bez reszty, nie opuszczał ich jednak dobry humor.
Dopisała również pogoda, dostarczając wszystkim energii i złocistej opalenizny.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z AGROLYMPICS.