Wydarzenia / wycieczki

W związku z realizacją w naszej szkole projektu „Zrównoważone rolnictwo w służbie bioróżnorodności, ocena jakości wód” w poniedziałek, 2 marca zostały zorganizowane na terenie szkoły warsztaty terenowe p.t „ Wykonywanie planów nawozowych”. Warsztaty zostały skierowane do uczniów klasy III i II technikum mechanizacji i agrotroniki. Z warsztatów skorzystali także uczniowie klasy II technikum urządzeń  i systemów energetyki odnawialnej. Warsztaty były prowadzone przez eksperta z dziedziny nawożenia mgr inż. Marka Krysztoforskiego.

Program warsztatów obejmował:

- część wykładową, poświęconą zasadom pobierania prób glebowych do badań zawartości składników pokarmowych oraz oznaczenia pH gleby,

- część terenową, której celem było pobranie próbek gleby do badań,

- część ćwiczeniową, w ramach której uczestniczy wykonywali pomiary pH pobranych próbek gleby oraz opracowali z wykorzystaniem specjalnej aplikacji komputerowej plan nawożenia.

Warsztaty trwały w godzinach od 8.30 do 13.30.

Uczestnicy warsztatów otrzymali notesy oraz nośniki pamięci zawierające  materiały szkoleniowe. Materiały te zostały przygotowane i sfinansowane przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.

Przedstawiamy galerię zdjęć z tego niecodziennego wydarzenia.

Opiekun Krystyna Kwestarz

1 marca po raz dziesiąty obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - święto państwowe ustanowione dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Z tej okazji w naszej szkole nauczyciele historii zorganizowali dzień edukacyjny. 2 marca nasi uczniowie uczestniczyli             w niezwykłej lekcji historii, która miała miejsce w Resursie. Aktorzy z kieleckiego teatru zaprezentowali spektakl historyczno – dokumentalny „Polskie drogi do wolności”.  Podczas inscenizacji ukazano tragiczne doświadczenia Polaków od wybuchu II wojny światowej poprzez sowieckie zniewolenie, siłą narzucone przez Stalina. Wiele uwagi poświęcono „Żołnierzom Wyklętym – Bohaterom Niezłomnym”.

Przedstawienie pełne było dramatycznych i wstrząsających zdjęć z czasów, kiedy nasza ojczyzna była zniewolona. Usłyszeliśmy ważne słowa ostrzegające przed dyktatorami i totalitaryzmem w różnej formie. Bardzo ważne jest, aby młodzież była świadoma jak wielkie jest to zagrożenie dla wolności, bezpieczeństwa i pokoju. Takie lekcje historii są niezwykle cenne dla kształtowania postaw patriotycznych.  Niesamowita muzyka w połączeniu ze zdjęciami zamordowanych ukazały ogrom ludzkich nieszczęść oraz skalę bestialstwa, jakie dotknęły Polskę w przeszłości.

Uczniowie technikum weterynarii powrócili z wyjazdu szkoleniowego z malowniczej miejscowości Regietów na Beskidzie Niskim, w której znajduje się największa w Polsce Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” . Należy wspomnieć, że  w 1979 roku Ministerstwo Rolnictwa podjęło decyzję o utworzeniu hodowli polskiego konia huculskiego. Decyzja o budowie stadniny koni w Gładyszowie została podjęta 1984 roku, a rok później przeniesiono tam pierwszą partię koni. Następna decydująca data to 1 listopada 2013 roku, kiedy to stadnina została włączona w struktury Kombinatu Rolnego Kietrz.

Uczniowie poznali historię stadniny w Izbie Pamięci, w której zgromadzonych jest wiele przedmiotów, wyróżnień, pucharów, dyplomów oraz zdjęć, a niektóre z nich ukazują konie huculskie w filmach takich jak: 1920 Bitwa Warszawska, Na dobre i Na Złe, Ogniem i Mieczem, Stara Baśń, Quo Vadis, Szatan z VII klasy. W stajni uczniowie poznali Nasira, potomka słynnego Jaśmina, najsłynniejszego ogiera huculskiego, pięciokrotnego złotego medalisty wystaw krajowych. Oczywiście poznali mnóstwo koni, które zachwycały przepięknymi grzywami, lśniącym umaszczeniem i wyraźnie zarysowanymi mięśniami.

Uczniowie uczestniczyli w szkoleniu z zakresu hodowli koni huculskich.  Zakres szkolenia obejmował następującą tematykę: omówienie typów koni, ich budowy, pokroju, umaszczenia, użytkowości, warunków utrzymania zwierząt i zabiegów pielęgnacyjnych (rozczyszczanie i korekta kopyta) oraz pobieranie nasienia, wykonywanie inseminacji, badanie właściwości nasienia i wpływ suplementacji na płodność.

Dużo radości i przyjemnych wrażeń dostarczyła także przejażdżka bryczkami po przepięknych terenach Regietowa i okolic.

Ponadto uczniowie zwiedzili Łemkowską Zagrodę Edukacyjną w Gładyszowie, gdzie przenieśli się w bardzo odległą, nieznaną im przeszłość życia na wsi 100 lat temu. Dużo zainteresowania wzbudziła izba i jej wyposażenie, stajnia z  chomątami i jarzmami, narzędzia do wyrobu łyżek i gontów w stolarni, przyrządy do bicia oleju, kierat i młyn. Uczniowie odwiedzili także w Cerkiew pw. Św. Paraskewy w Kwiatoniu, dawnej łemkowskiej cerkwi greckokatolickiej, będącej na liście dziedzictwa UNESCO.

Uczniowie byli na wyjeździe z p. Łukaszem Wypychem (nauczycielem przedmiotów zawodowych), który po przyjeździe  sprawdził zdobytą wiedzę zawodową i był zadowolony z efektów wyjazdu! Drugim opiekunem była Pani Emilia Zamkowska. Wszyscy uczniowie wrócili bardzo zadowoleni z wyjazdu szkoleniowego i do tego z głową pełną wiedzy.

Zapraszamy do obejrzenia ciekawych zdjęć z wyjazdu😊.

dyplom.jpg