plen

Search

Facebook Likebox Slider

Slide background
Aktualności

Konstytucja uchwalona 3. maja 1791. roku, dwie dekady po pierwszym rozbiorze (i dwa lata przed drugim) jest pierwszym takim dokumentem w Europie, drugim - na świecie. Amerykanie wyprzedzili nas o 4 lata, Francuzi spóźnili o 4 miesiące.                      Co ciekawe, dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1791 roku.

Ponownie, po odzyskaniu niepodległości w 1918. roku, 3. maja został uznany za święto państwowe na mocy uchwały Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990 kiedy to, 6 kwietnia, Sejm ponownie przywrócił to święto.

Autorami Konstytucji 3 maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Nie obeszło się bez przeszkód podczas obrad w trakcie których uchwalono Konstytucję. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów, pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii) , sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się  3 Maja 1791 roku, wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z Wielkanocnego urlopu. Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał. Twórcy Konstytucji 3 Maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.

NASI PARTNERZY

Image
Image
dyplom.jpg
Image