W dniu 9 października 2018 roku Samorząd Szkolny w osobach Joanny Nowak 2tż, Elizy Fereniec 3tk i Kamili Lipki 2Tw wraz z pedagogami Luizą Bojarską i Dagmarą Figarską uczestniczyły w konferencji poświęconej nowym narkotykom tzw. „dopalaczom”.

Konferencję zorganizowała Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Radomiu wraz z Polskim Towarzystwem Higienicznym w Warszawie.

Prelegentami byli specjaliści zajmujący się na co dzień zagadnieniami z zakresu profilaktyki, badań bądź przeciwdziałania substancjom psychoaktywnym: Tomasz Białas, podisp. Anna Pawlińska, dr Marian Łakomski oraz pracownicy laboratorium Państwowej Ispekcji Sanitarnej.

W pigułce podzielimy się informacjami jakie otrzymałyśmy podczas prelekcji:

1. Aktualnie na określenie „dopalaczy” powinno się używać terminu „nowe narkotyki”. Działają na ośrodkowy układ nerwowy i mogą doprowadzić do nieodwracalnych, wielonarządowych uszkodzeń.
  2. Nowe narkotyki sprzedawane są często jako np. sole do kąpieli, nawozy do roślin, pochłaniacze wilgoci, talizmany, kleje, masy plastyczne. W rzeczywistości, choć widnieje na nich taka etykieta, nie mają one nic wspólnego z tymi artykułami. Często na narkotykach widnieje napis: „Produkt nie jest przeznaczony do spożycia”, choć wiadomo, że kupowany jest po to , aby wprowadzić go do organizmu. Wewnątrz wymienionych wyżej produktów znajduje się pewna – nieokreślona bliżej ilość substancji – nowych narkotyków działających na układ nerwowy. Po użyciu produktów mogą występować objawy jak po użyciu narkotyku, często bardziej nasilone i zagrażające bezpośrednio życiu lub zdrowiu.
  3. W zależności od rodzaju „nowego narkotyku” może być on połykany, wciągany przez nos, wstrzykiwany lub inhalowany.
  4. Zażycie jakichkolwiek nowych narkotyków wiąże się z dużym ryzykiem zdrowotnym. Ich skład jest zmienny, substancje w nich zawarte są toksyczne nawet w mikroskopijnych dawkach, dlatego łatwo doprowadzić do ich przedawkowania, nawet ze skutkiem śmiertelnym.
  5. Używanie nowych narkotyków wpływa na wszystkie obszary życia. Zwykle pojawiają konflikty w rodzinie oraz pogorszenie relacji rodzinnych. Nierzadko występują także problemy w szkole.
  6. Prowadzenie pojazdów po zażyciu nowych narkotyków to śmiertelna pułapka, która stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia nie tylko kierowców i pasażerów, ale również innych osób na drodze.

Pomoc można uzyskać:

1. zgłaszając się do pedagoga/psychologa w szkole;
  2. dzwoniąc pod bezpłatną infolinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej Nowe Narkotyki – Dopalacze 800 060 800;
  3. korzystając z Antynarkotykowego Telefonu Zaufania 801 199 990 (godz. 16-21);
  4. skorzystać z Antynarkotykowej Poradni Internetowej www.narkomania.org.pl

Rozejrzyj się wokół siebie, może jest ktoś kto czeka na Twoją pomocną dłoń.