Szkolne

Ten dzień musiał kiedyś nadejść. Kolejny rocznik absolwentów Agrotechnika opuszcza właśnie mury szkoły na Wacynie. 28 kwietnia przed południem w trakcie krótkiej uroczystości pożegnaliśmy tych, którzy spędzili tu 4 lata. Jak mówiły, żegnające ich młodsze koleżanki z 2tw Klaudia Brzostek i Oliwia Dębakowska, to niby niewiele, a jednak wystarczająco długo, aby odcisnąć piętno na całym ich życiu. Dziewczyny przypomniały, jak wielkie znaczenie w naszym życiu odgrywa ten czas, kiedy kształtują się nasze przyjaźnie, charaktery, światopogląd, przekonujemy się, że dorosłość oznacza odpowiedzialność i trudne wybory i co naprawdę oznaczają takie ważne słowa, jak: solidarność, wspólnota, przyzwoitość, godność. I jak ważna jest edukacja, która chroni przed rozczarowaniami, pomaga lepiej żyć i pracować nie dla idei, a dla godziwej i satysfakcjonującej zapłaty. A jest to możliwe dzięki ofiarności i wiedzy nauczycieli, których ciężka praca nie zawsze jest doceniana, co jasno uświadomił nam gorący czas protestów w szkołach.

Na to również zwróciła uwagę występująca w imieniu absolwentów Magda Janiszewska z 4twż. W pięknych i bardzo osobistych słowach wspominała swoje pierwsze kroki w szkole średniej, oczekiwania z tym związane i obawy. Przypomniała również wiersz Elizabeth Bishop pt. ,,Ta jedna sztuka”, który kiedyś recytowała podczas jakiejś szkolnej uroczystości.  Jego słowa dotyczące przemijania, umiejętności godzenia się ze stratami definiują właściwie nasze życie - ,,w sztuce tracenia nie jest trudno dojść do wprawy…”.

Po sentymentalnych i wzruszających wspomnieniach przyszedł czas na uhonorowanie tych absolwentów, którzy wyróżnili się w czasie pobytu w szkole: wynikami w nauce, w konkursach i olimpiadach przemysłowych, czy w sporcie. Wychowawcy klas wręczyli nagrody swoim wychowankom. Były kwiaty, ciepłe słowa i uściski. Potem tradycyjnie odbyły się spotkania w klasach, a uczniowie klas czwartych otrzymali świadectwa ukończenia szkoły. Przed niektórymi z nich jeszcze jeden ważny etap – egzaminy maturalne. Wszystkim życzymy powodzenia, sukcesów, realizacji planów i duuuużo szczęścia.

Tomasz Ptaszek

Święta Wielkanocne to najbardziej radosne i wiosenne święta w naszej tradycji. Nieodłącznym elementem wielkanocnego stołu jest jajko – symbolizujące rodzące się życie oraz nadzieję.

Niegdyś wydrapane i malowane ręcznie, dziś ozdabiane na wiele różnych sposobów, są symbolem świąt, bez których nie może się obyć Wielkanoc w żadnym domu.

Jedną z technik na niebanalną pisankę jest ozdabianie jajek techniką decoupage. Dzięki tak zwanej metodzie serwetkowej na powierzchni jajka mogą pojawiać się kwiaty, ptaki czy wzory geometryczne.

Na warsztatach rękodzielniczych wykonywano pisanki w różnych technikach. Zachęcamy do szukania nowych oryginalnych sposobów tworzenia pisanek, można inspirować się naszymi.

W kwietniu w ZSAiGŻ odbyły się warsztaty chemiczne, których uczestnikami mogli być wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły. Zostali oni podzieleni na cztery grupy warsztatowe, a ćwiczenia chemiczne były dostosowane do zainteresowań uczniów. Wykonywane były następujące doświadczenia: elektroliza wody, ,,sole i inne żółte potwory xD”, ,,żarłoczna miedź”, wulkan chemiczny i inne. Młodzi chemicy z Agrotechnika po wysłuchaniu instrukcji prowadzącego wykonywali doświadczenia, zapisywali obserwacje i wnioski oraz odpowiadali na pytania kontrolne.

Nas zakończenie spotkania z chemią na sali gimnastycznej odbyły się pokazy chemiczne, w których aktywnie uczestniczyli uczniowie. Warsztaty i pokazy przeprowadzone były przez Centrum Chemii w Małej Skali, Miejsce Odkrywania Talentów MEN.

Było to więc swoiste Święto Chemii w Szkole i świetna okazja, by spróbować przynajmniej polubić ten przedmiot.

Ewa Wnukowska