Szkolne

KOŁO FILZOFICZNE „COGITO”

Rok szkolny 2020/2021

Tropami starożytnych przemierzamy współczesny świat, chcemy się przekonać, czy starożytni filozofowie pomogą nam zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość.

Tematyka zajęć:

Czym jest sprawiedliwość, odwaga, miłość?  W dyskusjach z Sokratesem przekonamy się, że odpowiedź nie jest łatwa.

Zbyt dużo pytań, wątpliwości, pytań o sens to prawdziwe ciemności platońskiej jaskini. Platon jest jednak optymistą – wskazuje drogę poszukiwań prawdy.

Sztuka przekonywania – czemu ma służyć: prawdzie czy interesom? Retoryka Arystotelesa.

Szczęście i przyjaźń – dlaczego filozofowie mieszają się w takie sprawy?

Rozważania św. Augustyna o czasie.

„Dajcie mi kwiatek, a udowodnię wam istnienie Boga” G.K. Chesterton. To wyzwanie ma związek z pięcioma drogami św. Tomasza, na których można poznać istnienie Boga.

Czy twierdzenie, że istnieje obiektywna prawda jest takie niemodne? Relatywizm i absolutyzm teoriopoznawczy. Koncepcje prawdy.

Cogito, ergo sum – poszukiwanie pewności przez Kartezjusza.

Nie bądźmy pewni, czy to, co widzimy istnieje tak, jak widzimy. Idealizm transcendentalny I. Kanta.

W ramach koła przygotowujemy się do udziału w Interdyscyplinarnym Konkursie Filozoficznym „W drodze ku mądrości”

Dyskutujemy, czytamy i analizujemy teksty filozoficzne.

zajęcia prowadzi: Luiza Mordak-Pońska

poniedziałek : godz. 12.00-12.45, 13.50-14.35

środa: godz. 14.40-15-25

piątek: 14.40-15.25